Technologia ewoluuje w niesamowitym tempie. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się kablową telewizją, a dziś można oglądać programy telewizyjne w Internecie. Eksperci technologiczni twierdzą, że za dziesięć lat nie będzie znanej telewizji, wszyscy będą mogli oglądać programy online i filmy za darmo w sieci.

telewizor photo

Jak oglądać telewizję internetową?

Istnieje kilka technologii łączenia się z telewizją internetową. Jednym z nich jest podłączenie konsoli. Prefiks jest dostarczany przez dostawców usług internetowych. Sprzęt po prostu łączy się z telewizorem, a ekran telewizora staje się monitorem komputera. Użytkownik może nie tylko wyświetlić program, ale także uzyskać dostęp do Internetu. Aby skorzystać z tej możliwości, musisz mieć połączenie z Internetem z prędkością 1,5 megabajta / s.

Zalety tej metody są imponujące. Po połączeniu z telewizją internetową użytkownik może oglądać ulubione kanały przez całą dobę. Pełna lista dostępnych kanałów znajduje się u dostawcy. Ponadto dostawcy oferują wiele dodatkowych usług: archiwum telewizyjne z możliwością oglądania programów w trybie nagrywania, bibliotekę filmów i inne ciekawe usługi.

Możesz oglądać treści wideo nie tylko w telewizji, ale także przy pomocy komputera. Aby odbierać treści online na komputerze, musisz pobrać specjalny program. W przypadku korzystania z połączenia internetowego za pomocą routera może być wymagana dodatkowa konfiguracja sprzętu. Eksperci ostrzegają: nie wszystkie routery mogą odbierać treści dla telewizji internetowej.

Jak to działa?

Jakim cudem jednak możemy oglądać filmy za damo online? Sieć IPTV składa się z kilku elementów: urządzeń abonenckich, sieci, stacji głównej. Treści są przenoszone do głównej stacji z kanałów telewizji satelitarnej, cyfrowego wideo i telewizji analogowej. Po otrzymaniu przeprowadzany jest proces formatowania i emisji treści do subskrybentów: hermetyzacja IP i transmisja sieci telekomunikacyjnych. Proces formatowania obejmuje również zmianę ilości informacji i prędkości dostępu, przywracanie oryginalnej treści, filtrowanie i inne procesy.

Pojawienie się telewizji IP stało się możliwe dzięki dostępności szybkiego Internetu w wielu dużych miastach. Minimalna prędkość wymagana do pełnego działania systemu wynosi 100 Mb / s, więc najlepszą opcją do przesyłania treści internetowych jest połączenie za pomocą kabla optycznego.

Telewizja internetowa to symbioza Internetu i telewizji. Główną różnicą jest interaktywność, tj. możliwość interakcji z użytkownikiem na dwa sposoby, a także obsługa formatu wideo HDTV o wysokiej rozdzielczości. Obecność tych zalet może prowadzić do tego, że za kilka lat format online znacznie zastąpi format tradycyjny. Już dziś szacuje się, że w przyszłym roku po raz pierwszy spędzimy więcej czasu na korzystaniu z Internetu niż na oglądaniu telewizji. Ludzie spędzają średnio 170,6 minut dziennie lub prawie trzy godziny, korzystając z Internetu do takich rzeczy, jak zakupy, sieci społecznościowe, rozmowy z przyjaciółmi oraz strumieniowe przesyłanie muzyki i filmów.

Skąd ten trend?

Oglądanie filmów online za pośrednictwem platform takich jak Netflix lub YouTube, lub czytanie stron gazet jest zgłaszane jako zużycie Internetu. Telewizja straciła na atrakcyjności, ponieważ platformy takie jak Netflix i YouTube ułatwiły oglądanie wideo online, w tym treści oferowanych przez tradycyjne stacje telewizyjne. Zużycie Internetu rośnie dzięki coraz bardziej przystępnym cenowo urządzeniom mobilnym, które dają ludziom dostęp do Internetu, gdy nie ma ich w domu.