Posiadając dostęp do internetu, zyskujemy dziś niemal nieograniczone możliwości oglądania filmów i seriali. Pozwala na to usługa VOD, która może być obsługiwana na różnych urządzeniach. Wyjaśniamy zatem, co warto wiedzieć na jej temat i wskazujemy najważniejsze zalety. Odpowiadamy również na pytanie, jak korzystać z serwisów VOD, nie martwiąc się o legalność i wysoką jakość oglądanych materiałów.

VOD – filmy, które możesz oglądać na żądanie 

Dzięki usłudze VOD, seriale i filmy można wyświetlać w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Nie bez powodu jest ona znana jako „video na żądanie” lub „video na życzenie”. Na platformie VOD użytkownik wypożycza filmy w wersji strumieniowej. Nie trzeba dostosowywać się do ramówki, jak ma to miejsce w przypadku transmisji na kanałach telewizyjnych. Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy nie możemy obejrzeć długo wyczekiwanego filmu, ponieważ nagle zmieniły nam się plany. 

Platformy VOD pozwalają odtwarzać materiały zarówno z poziomu przeglądarki stron internetowych, jak i przy użyciu aplikacji. Do ich uruchamiania można użyć różnych urządzeń obsługujących internet, takich jak np. tablet, telewizor Smart TV, laptop czy konsola do gier PlayStation. W serwisach VOD filmy i seriale są dostępne zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Zazwyczaj dostęp nie jest w żaden sposób zablokowany w przypadku starszych produkcji. 

Jak wyszukiwać i oglądać filmy na platformie VOD? 

Odnajdywanie materiałów w serwisach VOD zwykle jest bardzo proste i wygodne. Można w tym celu skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, wpisując informację, na podstawie której system odnajdzie interesujące nas nagranie. Może być to np. nazwisko aktora czy reżysera lub tytuł filmu. Istnieje również możliwość przeglądania nagrań według kategorii, które odpowiadają określonym gatunkom filmowym, takim jak np. komedia, film sensacyjny, thriller czy bajki dla dzieci. 

Kiedy już odnajdziemy film, przychodzi pora na jego wypożyczenie. Będzie to możliwe, jeżeli opłacimy jednorazowy kod dostępu. Dokonamy tego szybko i wygodnie, np. korzystając z mechanizmu płatności online lub płacąc BLIK-iem. Następnie mamy określony czas na odtworzenie wybranego materiału – w serwisie IPLA aż 48 godzin. Nagranie można wielokrotnie odtwarzać, przewijać i wznawiać. Dzięki temu możemy być pewni, że nie przegapimy żadnego momentu filmu. Najpopularniejsze platformy VOD umożliwiają oglądanie filmów bez reklam. Warto skorzystać z takiej opcji, aby nachalne spoty nie przerywały transmisji w samym środku najbardziej emocjonujących scen. 

Co jest potrzebne, aby oglądać materiały VOD w wysokiej jakości? 

Wysoki komfort oglądania filmów na platformach VOD będzie zapewniony jedynie pod warunkiem, że dysponujemy szybkim i stabilnym łączem internetowym o dużej przepustowości. Jest to niezbędne, aby obraz odtwarzał się w sposób płynny – bez efektu zacinania się, długiego wczytywania czy utraty ostrości. Za jakość odtwarzanych materiałów odpowiadają również parametry podzespołów urządzenia, zwłaszcza karty graficznej, dźwiękowej oraz procesora. 

Warto również, dla uzyskania większej przyjemności z oglądania, zdecydować się na podłączenie urządzenia do telewizora lub monitora. Dzięki temu będziemy mogli wyświetlać obraz na dużym ekranie. Jest to możliwe przy użyciu kompatybilnych z urządzeniami przewodów – najczęściej będzie to kabel HDMI. W przypadku starszych modeli telewizorów, konieczne może okazać się skorzystanie z przejściówki. Połączenie można również uzyskać w sposób bezprzewodowy – np. za pomocą przystawki telewizyjnej lub standardu Wi-Fi Direcet. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne? 

Aby nie narazić się na niepotrzebne kłopoty, należy korzystać jedynie z takich platform VOD, które działają od wielu lat i nie mamy wątpliwości co do ich wiarygodności. Przykładem takiego serwisu jest chociażby IPLA, którą obsługuje Cyfrowy Polsat. Możemy być w tym przypadku pewni otrzymania dostępu do legalnego materiału w wysokiej jakości. Nie musimy się także obawiać ryzyka, że zostaniemy oszukani, stracimy swoje pieniądze czy pobierzemy na urządzenie złośliwe oprogramowanie.