Pochodzący z 2012 roku kryminał „Sęp” został napisany i wyreżyserowany przez Eugeniusza Korina. Jest to jego filmowy debiut. W filmie zagrało wielu znakomitych, polskich aktorów, takich jak Michał Żebrowski czy Daniel Olbrychski. Niemal cała ścieżka dźwiękowa to utwory cenionego brytyjskiego zespołu Archive. To wszystko sprawia, że w filmie doskonale komponują się dźwięk z obrazem. „Sęp” określany jest jako polski dreszczowiec na hollywoodzkim poziomie. Za jego produkcję odpowiadają Roman Gutek, Klaudiusz Frydrych oraz Sylwia Wikos. 

tablet photo

„Sęp” – obraz współgrający z dźwiękiem

Thriller „Sęp” wzbogacony jest niezwykłą ścieżką dźwiękową brytyjskiego zespołu Archive, dzięki czemu przynosi polskiej produkcji powiew Zachodu. Najciekawsze utwory muzyczne komponują się z obrazem i historią przedstawioną na ekranie, przez co otrzymujemy dzieło najwyższej jakości.

Fabuła to historia tytułowego Sępa – a konkretnie nadkomisarza Aleksandra Wolina o pseudonimie „Sęp”. W jego ręce trafia śledztwo dotyczące nagłych, niespodziewanych zniknięć ludzi w centrum Europy. Jesteśmy świadkami odbicia z pilnie strzeżonego sądu kryminalisty oskarżonego o podwójne morderstwo. Do tej pory śledztwa Sępa przynosiły bardzo dobre rezultaty. Wykazuje on bowiem niezwykłe zdolności dedukcyjne, a przy tym niekonwencjonalnie i nieszablonowo podchodzi do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Tym razem jednak rozum zdaje się prowadzić go wprost w pułapkę wroga. Jak poradzi sobie główny bohater w starciu z siłami zła?

Na uwagę zasługuje ciekawa zmiana w rysie psychologicznym Sępa. Z zimnego i bezwzględnego policjanta staje się prawie kimś innym, a wszystko za sprawą poznanej przez niego kobiety o imieniu Natasza (w tej roli Anna Przybylska). Różni się ona od dotychczas spotykanych przez niego kobiet. Tytułowy Sęp zaczyna w sobie odkrywać uczucia, o których istnieniu zdawał się nie mieć wcześniej pojęcia. 

Przez cały czas historia opowiadana przez Kolina Korina trzyma widza w napięciu i prowadzi do powstawania coraz to nowszych pytań i wątpliwości dotyczących śledztwa. Dzięki temu jako odbiorcy nie jesteśmy w stanie oderwać się od ekranu, co świadczy o wielowymiarowości „Sępa” i jego klimacie, starannie oddawanego przez znakomitych polskich aktorów, takich jak: Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski, Michał Żebrowski, Anna Dereszowska, Anna Przybylska, Mirosław Baka czy Andrzej Seweryn. 

Dla miłośników gatunku, jakim jest thriller, z pewnością jest pozycja obowiązkowa. „Sęp” w niczym nie ustępuje światowym produkcjom. Zaskakujące zwroty akcji, fascynująca intryga i trzymający nieustannie w napięciu klimat to najmocniejsze atuty tego kryminału.